Mersen USA Newburyport-MA L.L.C. TRS175RID
Part No.:
TRS175RID
Package:
Cylindrical, Blade Terminals
Datasheet:
TRS175RID.pdf
Description:
600V 175A TD RK5 FUSE SMARTSPO
Shipping
TRS175RID Specifications
Package / Case:
Cylindrical, Blade Terminals
Current Rating (Amps):
175A
Voltage Rating - AC:
600 VAC
Voltage Rating - DC:
600 VDC
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
200kA AC, 100kA DC
Size / Dimension:
1.811" Dia x 9.606" L (46.00mm x 244.00mm)