TE Connectivity Linx TRM-915-R250
Part No.:
TRM-915-R250
Package:
26-SMD Module
Datasheet:
TRM-915-R250.pdf
Description:
RF TXRX MOD ISM<1GHZSMD
Shipping
TRM-915-R250 Specifications
Series:
250
Package/Case:
26-SMD Module
RF Family/Standard:
General ISM < 1GHz
Protocol:
Modulation:
FHSS, FSK
Frequency:
915MHz
Data Rate:
153.6kbps
Power - Output:
23.5dBm
Sensitivity:
-105dBm
Serial Interfaces:
UART
Antenna Type:
Antenna Not Included
Voltage - Supply:
2.7V ~ 3.6V
Current - Receiving:
25mA
Current - Transmitting:
54mA ~ 190mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C