TE Connectivity Linx TRM-915-DTS
Part No.:
TRM-915-DTS
Package:
19-SMD Module
Datasheet:
TRM-915-DTS.pdf
Description:
RF TXRX MOD ISM<1GHZ CAST SMD
Shipping
TRM-915-DTS Specifications
Package/Case:
19-SMD Module
RF Family/Standard:
General ISM < 1GHz
Protocol:
Modulation:
FSK
Frequency:
915MHz
Data Rate:
100Kbps
Power - Output:
12dBm
Sensitivity:
-105dBm
Serial Interfaces:
UART
Antenna Type:
Castellation
Voltage - Supply:
2.7V ~ 3.6V
Current - Receiving:
16mA ~ 24mA
Current - Transmitting:
67mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C