TE Connectivity Linx TRM-915-DP1203
Part No.:
TRM-915-DP1203
Manufacturer:
TE Connectivity Linx
Category:
RF Transceiver Modules and Modems
Package:
21-SMD Module
Datasheet:
TRM-915-DP1203.pdf
Description:
RF TXRX MOD ISM<1GHZ CAST SMD
Shipping
TRM-915-DP1203 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TE Connectivity Linx
Series:
Package/Case:
21-SMD Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
RF Family/Standard:
General ISM < 1GHz
Protocol:
Modulation:
FSK
Frequency:
915MHz
Data Rate:
153.2kbps
Power - Output:
11dBm
Sensitivity:
-111dBm
Serial Interfaces:
SPI
Antenna Type:
Castellation
Utilized IC / Part:
XE1203F
Memory Size:
Voltage - Supply:
2.4V ~ 3.6V
Current - Receiving:
14mA
Current - Transmitting:
33mA ~ 62mA
Mounting Type:
Surface Mount
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C