TE Connectivity Linx TRM-900-NT
Part No.:
TRM-900-NT
Manufacturer:
TE Connectivity Linx
Category:
RF Transceiver Modules and Modems
Package:
44-SMD Module
Datasheet:
TRM-900-NT.pdf
Description:
RF TXRX MOD ISM < 1GHZ CAST SMD
Shipping
TRM-900-NT Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TE Connectivity Linx
Series:
NT
Package/Case:
44-SMD Module
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
RF Family/Standard:
General ISM < 1GHz
Protocol:
Modulation:
FSK
Frequency:
900MHz
Data Rate:
300kbps
Power - Output:
12.5dBm
Sensitivity:
-113dBm
Serial Interfaces:
Serial, UART
Antenna Type:
Castellation, U.FL/MHF
Utilized IC / Part:
Memory Size:
Voltage - Supply:
2.5V ~ 5.5V
Current - Receiving:
19mA
Current - Transmitting:
16mA ~ 36mA
Mounting Type:
Surface Mount
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C