Part No.:
Manufacturer:
TE Connectivity Linx
Category:
RF Transceiver Modules and Modems
Package:
19-SMD Module
Datasheet:
Description:
RF TXRX MOD ISM<1GHZ CAST SMD
Manufacturer:
TE Connectivity Linx
Series:
Package/Case:
19-SMD Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
RF Family/Standard:
General ISM < 1GHz
Protocol:
Modulation:
FSK
Frequency:
868MHz
Data Rate:
152.3kbps
Power - Output:
13dBm
Sensitivity:
-107dBm
Serial Interfaces:
UART
Antenna Type:
Castellation
Utilized IC / Part:
Memory Size:
Voltage - Supply:
2.7V ~ 3.6V
Current - Receiving:
16mA ~ 24mA
Current - Transmitting:
67mA
Mounting Type:
Surface Mount
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C