OptiFuse TRK5-NR-20A
Part No.:
TRK5-NR-20A
Manufacturer:
OptiFuse
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Cartridge
Datasheet:
TRK5-NR-20A.pdf
Description:
UL Class RK5, 250VAC 150VDC 20A
Shipping
TRK5-NR-20A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
OptiFuse
Series:
TRK5-NR
Package / Case:
Cartridge
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Requires Holder
Fuse Type:
Current Rating (Amps):
20A
Voltage Rating - AC:
250 VAC
Voltage Rating - DC:
150 VDC
Response Time:
Slow Blow
Applications:
Electrical, Industrial, Motor Protection
Features:
Class:
RK5
Approval Agency:
cULus
Operating Temperature:
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
200kA AC, 50kA DC
Size / Dimension:
0.560" Dia x 2.000" L (50.8mm x 14.22mm)