Cincon Electronics Co. LTD TRG36A18-11E03 VI
Part No.:
TRG36A18-11E03 VI
Manufacturer:
Cincon Electronics Co. LTD
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
TRG36A18-11E03 VI.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 36W
Shipping
TRG36A18-11E03 VI Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cincon Electronics Co. LTD
Series:
TRG36 (36W)
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Region Utilized:
International
Form:
Desktop (Class II)
Input Type:
Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
18V
Current - Output (Max):
2A
Power (Watts):
36 W
No Load Power Consumption:
75mW (Max)
Polarization:
Positive Center
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature:
-20°C ~ 60°C
Output Connector:
Barrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Cord Length:
70.9" (1.80m)
Input Connector:
IEC 320-C8
Features:
Size / Dimension:
4.37" L x 2.01" W x 0.89" H (111.0mm x 51.0mm x 22.5mm)