Littelfuse Inc. TRF600-400
Part No.:
TRF600-400
Datasheet:
TRF600-400.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 60V 400MA RADIAL
Shipping
TRF600-400 Specifications
Packaging:
Bag
Voltage - Max:
60V (600V Int)
Current - Hold (Ih) (Max):
400 mA
Current - Trip (It):
1 A
Current - Max:
60 A
Time to Trip:
10 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
950 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
1.9 Ohms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
0°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.583" L x 0.181" W (14.80mm x 4.60mm)
Height - Seated (Max):
0.516" (13.10mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)