Littelfuse Inc. TRF600-160-0.130
Part No.:
TRF600-160-0.130
Datasheet:
TRF600-160-0.130.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 250V 160MA RADIAL
Shipping
TRF600-160-0.130 Specifications
Packaging:
Bag
Voltage - Max:
250V (600V Int)
Current - Hold (Ih) (Max):
160 mA
Current - Trip (It):
320 mA
Current - Max:
60 A
Time to Trip:
18 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
4 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
18 Ohms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.630" L x 0.236" W (16.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.496" (12.60mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)