Littelfuse Inc. TRF600-150-RC
Part No.:
TRF600-150-RC
Datasheet:
TRF600-150-RC.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 250V 150MA RADIAL
Shipping
TRF600-150-RC Specifications
Series:
PolySwitch®, TRF600
Packaging:
Bag
Voltage - Max:
250V (600V Int)
Current - Hold (Ih) (Max):
150 mA
Current - Trip (It):
300 mA
Current - Max:
40 A
Time to Trip:
3 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
9 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
22 Ohms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.354" L x 0.181" W (9.00mm x 4.60mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)