Littelfuse Inc. TRF600-150-B-0.5-2
Part No.:
TRF600-150-B-0.5-2
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
TRF600-150-B-0.5-2.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 250V 150MA RADIAL
Shipping
TRF600-150-B-0.5-2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
Radial, Disc
Series:
PolySwitch®, TRF600
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
250V (600V Int)
Current - Hold (Ih) (Max):
150 mA
Current - Trip (It):
300 mA
Current - Max:
40 A
Time to Trip:
4 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
6 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
17 Ohms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.354" L x 0.181" W (9.00mm x 4.60mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)