Littelfuse Inc. TRF250-145-2
Part No.:
TRF250-145-2
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
TRF250-145-2.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 60V 145MA RADIAL
Shipping
TRF250-145-2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
Radial, Disc
Series:
PolySwitch®, TRF250
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
60V (250V Int)
Current - Hold (Ih) (Max):
145 mA
Current - Trip (It):
290 mA
Current - Max:
3 A
Time to Trip:
5 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
3 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
14 Ohms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.256" L x 0.181" W (6.50mm x 4.60mm)
Height - Seated (Max):
0.433" (11.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)