Littelfuse Inc. TRF250-120UT
Part No.:
TRF250-120UT
Datasheet:
TRF250-120UT.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 60V 120MA RADIAL
Shipping
TRF250-120UT Specifications
Series:
PolySwitch®, TRF250
Packaging:
Bag
Voltage - Max:
60V (250V Int)
Current - Hold (Ih) (Max):
120 mA
Current - Trip (It):
240 mA
Current - Max:
3 A
Time to Trip:
1.5 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
7 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
16 Ohms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.236" L x 0.150" W (6.00mm x 3.80mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)