Littelfuse Inc. TRF250-080T-AP
Part No.:
TRF250-080T-AP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
TRF250-080T-AP.pdf
Description:
PTC RESET FUSE
Shipping
TRF250-080T-AP Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
Radial, Disc
Series:
PolySwitch®, TRF250
Packaging:
Strip
Product Status:
Active
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
60V (250V Int)
Current - Hold (Ih) (Max):
80 mA
Current - Trip (It):
160 mA
Current - Max:
3 A
Time to Trip:
4 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
15 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
33 Ohms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.228" Dia x 0.354" T (5.80mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max):
0.748" (19.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)