TE Connectivity Laird TRAT1560P
Part No.:
TRAT1560P
Manufacturer:
TE Connectivity Laird
Category:
RF Antennas
Package:
Datasheet:
TRAT1560P.pdf
Description:
RF ANT 164MHZ DOM N FEM PAN 2.3"
Shipping
TRAT1560P Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TE Connectivity Laird
Series:
Phantom®
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
RF Family/Standard:
Frequency Group:
VHF (f < 300MHz)
Frequency (Center/Band):
164MHz
Frequency Range:
156MHz ~ 172MHz
Antenna Type:
Dome
Number of Bands:
1
VSWR:
Return Loss:
Gain:
0dBi
Power - Max:
60 W
Features:
Termination:
N Type Female
Ingress Protection:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Panel Mount
Height (Max):
4.125" (104.77mm)