TE Connectivity Laird TRAB2100
Part No.:
TRAB2100
Manufacturer:
TE Connectivity Laird
Category:
RF Antennas
Package:
Datasheet:
TRAB2100.pdf
Description:
RF ANT 218MHZ DOME NMO BASE MT
Shipping
TRAB2100 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TE Connectivity Laird
Series:
Phantom®
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
RF Family/Standard:
Frequency Group:
VHF (f < 300MHz)
Frequency (Center/Band):
218MHz
Frequency Range:
210MHz ~ 225MHz
Antenna Type:
Dome
Number of Bands:
1
VSWR:
2
Return Loss:
-10dB
Gain:
5dBi
Power - Max:
100 W
Features:
Termination:
NMO
Ingress Protection:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Base Mount
Height (Max):
3.500" (88.90mm)