GlobTek, Inc. TR9CA4500CCP-IMR6B
Part No.:
TR9CA4500CCP-IMR6B
Manufacturer:
GlobTek, Inc.
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
TR9CA4500CCP-IMR6B.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 23W
Shipping
TR9CA4500CCP-IMR6B Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
GlobTek, Inc.
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Region Utilized:
International
Form:
Desktop (Class I)
Input Type:
Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
5V
Current - Output (Max):
4.5A
Power (Watts):
23 W
No Load Power Consumption:
75mW (Max)
Polarization:
Positive Center
Applications:
Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Efficiency:
Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature:
-10°C ~ 40°C
Output Connector:
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Cord Length:
47.2" (1.20m)
Input Connector:
IEC 320-C14
Features:
Size / Dimension:
4.46" L x 1.97" W x 1.40" H (113.3mm x 50.0mm x 35.5mm)