TE Connectivity Linx TR-916-SC-P
Part No.:
TR-916-SC-P
Manufacturer:
TE Connectivity Linx
Category:
RF Transceiver Modules and Modems
Package:
Module
Datasheet:
TR-916-SC-P.pdf
Description:
RF TXRX MOD ISM<1GHZSMD
Shipping
TR-916-SC-P Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TE Connectivity Linx
Series:
SC
Package/Case:
Module
Packaging:
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
RF Family/Standard:
General ISM < 1GHz
Protocol:
Modulation:
FSK
Frequency:
916MHz
Data Rate:
33.6kbps
Power - Output:
0dBm
Sensitivity:
-94dBm
Serial Interfaces:
UART
Antenna Type:
Antenna Not Included
Utilized IC / Part:
Memory Size:
Voltage - Supply:
2.7V ~ 13V
Current - Receiving:
13mA
Current - Transmitting:
29mA (Max)
Mounting Type:
Surface Mount
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C