Cincon Electronics Co. LTD TR60M24-49E03 V
Part No.:
TR60M24-49E03 V
Manufacturer:
Cincon Electronics Co. LTD
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
TR60M24-49E03 V.pdf
Description:
ADAPTER AC-DC
Shipping
TR60M24-49E03 V Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cincon Electronics Co. LTD
Series:
TR60M (60W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Region Utilized:
International
Form:
Desktop (Class II)
Input Type:
Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output:
24V
Current - Output (Max):
2.5A
Power (Watts):
60 W
No Load Power Consumption:
Polarization:
Positive Center
Applications:
Medical
Efficiency:
Level V
Operating Temperature:
0°C ~ 60°C
Output Connector:
Barrel Plug R/A, 0.7mm I.D. x 2.35mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:
70.8" (1.80m)
Input Connector:
IEC 320-C8
Features:
Size / Dimension:
5.20" L x 2.28" W x 1.20" H (132.0mm x 58.0mm x 30.5mm)