Vishay Sprague TR3B105K035C1500
Part No.:
TR3B105K035C1500
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
TR3B105K035C1500.pdf
Description:
CAP TANT 1UF 10% 35V 1411
Shipping
TR3B105K035C1500 Specifications
Manufacturer:
Vishay Sprague
Series:
TANTAMOUNT™, TR3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
35 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
1.5Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max):
0.083" (2.10mm)