Cincon Electronics Co. LTD TR30M120-39E03 V
Part No.:
TR30M120-39E03 V
Manufacturer:
Cincon Electronics Co. LTD
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
TR30M120-39E03 V.pdf
Description:
ADAPTER AC-DC
Shipping
TR30M120-39E03 V Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cincon Electronics Co. LTD
Series:
TR30M (30W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Region Utilized:
International
Form:
Desktop (Class II)
Input Type:
Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
12V
Current - Output (Max):
2.5A
Power (Watts):
30 W
No Load Power Consumption:
Polarization:
Positive Center
Applications:
ITE (Commercial), Medical
Efficiency:
Level V
Operating Temperature:
0°C ~ 60°C
Output Connector:
Barrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Cord Length:
70.8" (1.80m)
Input Connector:
IEC 320-C8
Features:
Size / Dimension:
4.33" L x 1.97" W x 1.18" H (110.0mm x 50.0mm x 30.0mm)