Eaton - Electronics Division TR2/S505-V-6.3R
Part No.:
TR2/S505-V-6.3R
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Fuses
Package:
Datasheet:
TR2/S505-V-6.3R.pdf
Description:
FUSE CERAMIC 6.3A 250VAC 5X20MM
Shipping
TR2/S505-V-6.3R Specifications
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Package/Case:
Series:
S505
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Through Hole
Fuse Type:
Cartridge, Ceramic
Current Rating (Amps):
6.3 A
Voltage Rating - AC:
250 V
Voltage Rating - DC:
Response Time:
Slow Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
1.5kA
Melting I²t:
111.0
Approval Agency:
BSI, CCC/CQC, CSA, cURus, IMQ, KC, PSE/JET, SEMKO, VDE
Operating Temperature:
Color:
Size / Dimension:
0.218" Dia x 0.831" L (5.54mm x 21.10mm)