Eaton - Electronics Division TR2/S505-V3.15R
Part No.:
TR2/S505-V3.15R
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Fuses
Package:
Datasheet:
TR2/S505-V3.15R.pdf
Description:
FUSE CERAMIC 3.15A 250VAC 5X20MM
Shipping
TR2/S505-V3.15R Specifications
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Package/Case:
Series:
S505
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Through Hole
Fuse Type:
Cartridge, Ceramic
Current Rating (Amps):
3.15 A
Voltage Rating - AC:
250 V
Voltage Rating - DC:
Response Time:
Slow Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
1.5kA
Melting I²t:
36.6
Approval Agency:
BSI, CCC/CQC, CSA, cURus, IMQ, KC, PSE/JET, SEMKO, VDE
Operating Temperature:
Color:
Size / Dimension:
0.218" Dia x 0.831" L (5.54mm x 21.10mm)