Eaton - Electronics Division TR2-S505-V-12-R
Part No.:
TR2-S505-V-12-R
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Fuses
Package:
Datasheet:
TR2-S505-V-12-R.pdf
Description:
FUSE CERAMIC 12A 250VAC 5X20MM
Shipping
TR2-S505-V-12-R Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Package/Case:
Series:
S505
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
Through Hole
Fuse Type:
Cartridge, Ceramic
Current Rating (Amps):
12 A
Voltage Rating - AC:
250 V
Voltage Rating - DC:
Response Time:
Slow Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
1kA
Melting I²t:
713.7
Approval Agency:
cURus, VDE
Operating Temperature:
Color:
Size / Dimension:
0.218" Dia x 0.831" L (5.54mm x 21.10mm)