Littelfuse Inc. TR250-120
Part No.:
TR250-120
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
TR250-120.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 250V 120MA RADIAL
Shipping
TR250-120 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
Radial, Disc
Series:
PolySwitch®
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
250V (60V Int)
Current - Hold (Ih) (Max):
120 mA
Current - Trip (It):
Current - Max:
3 A
Time to Trip:
1.5 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
4 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
16 Ohms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.256" L x 0.181" W (6.50mm x 4.60mm)
Height - Seated (Max):
0.433" (11.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)