Mersen USA Newburyport-MA L.L.C. TR125RID
Part No.:
TR125RID
Manufacturer:
Mersen USA Newburyport-MA L.L.C.
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Datasheet:
TR125RID.pdf
Description:
250V 125A TD RK5 FUSE SMARTSPO
Shipping
TR125RID Specifications
Manufacturer:
Series:
TR-R
Package / Case:
Active
Mounting Type:
Bolt Mount
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
125A
Voltage Rating - AC:
250 VAC
Voltage Rating - DC:
250 VDC
Response Time:
Slow Blow
Applications:
Electrical, Industrial
Features:
Indicating
Class:
RK5
Approval Agency:
CSA, UL
Operating Temperature:
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
200kA AC, 20kA DC
Size / Dimension:
1.575" Dia x 7.126" L (40.00mm x 181.00mm)