Cincon Electronics Co. LTD TR100M480-01E13 V
Part No.:
TR100M480-01E13 V
Manufacturer:
Cincon Electronics Co. LTD
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
TR100M480-01E13 V.pdf
Description:
ADAPTER AC-DC
Shipping
TR100M480-01E13 V Specifications
Manufacturer:
Cincon Electronics Co. LTD
Series:
TR100M (100W)
Active
Region Utilized:
International
Form:
Desktop (Class II)
Input Type:
Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output:
48V
Current - Output (Max):
2.1A
Power (Watts):
101 W
No Load Power Consumption:
300mW
Polarization:
Positive Center
Applications:
Medical
Efficiency:
Level V
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C
Output Connector:
Barrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Cord Length:
70.8" (1.80m)
Input Connector:
IEC 320-C8
Features:
Size / Dimension:
5.59" L x 2.28" W x 1.48" H (142.0mm x 58.0mm x 37.5mm)