Eaton - Electronics Division TR/0603FA1.5-T
Part No.:
TR/0603FA1.5-T
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Fuses
Package:
Datasheet:
TR/0603FA1.5-T.pdf
Description:
FUSE BRD MT 1.5A 32VAC/VDC 0603
Shipping
TR/0603FA1.5-T Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Package/Case:
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Fuse Type:
Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating (Amps):
1.5 A
Voltage Rating - AC:
32 V
Voltage Rating - DC:
32 V
Response Time:
Fast Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
35A
Melting I²t:
0.0319
Approval Agency:
CSA, UR
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Color:
Size / Dimension:
0.063" L x 0.032" W x 0.022" H (1.60mm x 0.81mm x 0.56mm)