Littelfuse Inc. TPSMA6L70A
Part No.:
TPSMA6L70A
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-221AC, SMA Flat Leads
Datasheet:
TPSMA6L70A.pdf
Description:
TVS DIODE 70VWM 113VC DO221AC
Shipping
TPSMA6L70A Specifications
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
DO-221AC, SMA Flat Leads
Series:
TPSMA6L
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
70V
Voltage - Breakdown (Min):
77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5.3A
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
No
Applications:
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)