Texas Instruments TPSM63603SEVM
Part No.:
TPSM63603SEVM
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS Evaluation Boards
Package:
Datasheet:
TPSM63603SEVM.pdf
Description:
EVAL BOARD FOR TPSM63603S
Shipping
TPSM63603SEVM Specifications
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Main Purpose:
DC/DC, Step Down
Outputs and Type:
1 Non-Isolated Output
Voltage - Output:
Current - Output:
1V ~ 16V
Voltage - Input:
3A
Regulator Topology:
3V ~ 36V