Texas Instruments TPSM5601R5EVM
Part No.:
TPSM5601R5EVM
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS Evaluation Boards
Package:
Datasheet:
TPSM5601R5EVM.pdf
Description:
EVAL BOARD FOR TPSM5601R5
Shipping
TPSM5601R5EVM Specifications
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Main Purpose:
DC/DC, Step Down
Outputs and Type:
1 Non-Isolated Output
Voltage - Output:
Current - Output:
1.2V, 1.8V, 2.5V, 3.3V or 5V
Voltage - Input:
1.5A
Regulator Topology:
4.2V ~ 60V
Frequency - Switching:
Buck
Contents:
1MHz