Texas Instruments TPSM53602EVM
Part No.:
TPSM53602EVM
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS Evaluation Boards
Package:
Datasheet:
TPSM53602EVM.pdf
Description:
EVAL BOARD FOR TPSM53602
Shipping
TPSM53602EVM Specifications
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Main Purpose:
DC/DC, Step Down
Outputs and Type:
1 Non-Isolated Output
Voltage - Output:
Current - Output:
1.2V, 1.8V, 2.5V, 3.3V or 5V
Voltage - Input:
2A
Regulator Topology:
3.8V ~ 36V