KYOCERA AVX TPSD107M016T0080V
Part No.:
TPSD107M016T0080V
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
TPSD107M016T0080V.pdf
Description:
CAP TANT 100UF 20% 16V 2917
Shipping
TPSD107M016T0080V Specifications
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
TPS
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
80mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.122" (3.10mm)