KYOCERA AVX TPSC107M010R0075
Part No.:
TPSC107M010R0075
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
2312 (6032 Metric)
Datasheet:
TPSC107M010R0075.pdf
Description:
CAP TANT 100UF 20% 10V 2312
Shipping
TPSC107M010R0075 Specifications
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
TPS
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
75mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.110" (2.80mm)