Texas Instruments TPS628601EVM-109
Part No.:
TPS628601EVM-109
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS Evaluation Boards
Package:
Datasheet:
TPS628601EVM-109.pdf
Description:
EVAL BOARD FOR TPS628601
Shipping
TPS628601EVM-109 Specifications
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Main Purpose:
DC/DC, Step Down
Outputs and Type:
1 Non-Isolated Output
Voltage - Output:
Current - Output:
1V
Voltage - Input:
600mA
Regulator Topology:
1.8V ~ 5.5V