Texas Instruments TPS62170EVM-627
Part No.:
TPS62170EVM-627
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS Evaluation Boards
Package:
Datasheet:
TPS62170EVM-627.pdf
Description:
EVAL BOARD FOR TPS62170
Shipping
TPS62170EVM-627 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
DCS-Control™
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Main Purpose:
DC/DC, Step Down
Outputs and Type:
1 Non-Isolated Output
Voltage - Output:
Current - Output:
3.3V
Voltage - Input:
500mA
Regulator Topology:
3.7V ~ 17V