Texas Instruments TPS54JB20EVM-023
Part No.:
TPS54JB20EVM-023
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS Evaluation Boards
Package:
Datasheet:
TPS54JB20EVM-023.pdf
Description:
EVAL BOARD FOR TPS54JB20
Shipping
TPS54JB20EVM-023 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Main Purpose:
DC/DC Converter
Outputs and Type:
1 Non-Isolated Output
Voltage - Output:
Current - Output:
3.3V
Voltage - Input:
20A
Regulator Topology:
4V ~ 16V
Frequency - Switching:
Buck
Contents:
600kHz