Texas Instruments TPS40055EVM-002
Part No.:
TPS40055EVM-002
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS Evaluation Boards
Package:
Datasheet:
TPS40055EVM-002.pdf
Description:
EVAL BOARD FOR TPS40055
Shipping
TPS40055EVM-002 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Main Purpose:
DC/DC, Step Down
Outputs and Type:
1 Non-Isolated Output
Voltage - Output:
Current - Output:
5V
Voltage - Input:
3A
Regulator Topology:
10V ~ 40V
Frequency - Switching:
Buck
Contents:
300kHz