Tycon Systems Inc. TP-POE-HP-56G
Part No.:
TP-POE-HP-56G
Manufacturer:
Tycon Systems Inc.
Category:
Power over Ethernet (PoE)
Package:
Datasheet:
TP-POE-HP-56G.pdf
Description:
56V 100W 4 PAIR HIGH POWER GIGAB
Shipping
TP-POE-HP-56G Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Tycon Systems Inc.
Series:
TP-POE
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Passive Injector
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Number of Ports:
1
Voltage - Output:
56V
Current - Output:
1.8 A
Power (Watts) - Per Port:
100W
Compliance:
Data Rate:
10/100/1000 Mbps
Features:
OCP, OVP, SCP
Operating Temperature:
-30°C ~ 60°C
Efficiency:
85%
Mounting Type:
Desktop
Size / Dimension:
5.90" L x 4.60" W x 1.60" H (149.9mm x 116.8mm x 40.6mm)