Tycon Systems Inc. TP-POE-18G
Part No.:
TP-POE-18G
Manufacturer:
Tycon Systems Inc.
Category:
Power over Ethernet (PoE)
Package:
Datasheet:
TP-POE-18G.pdf
Description:
100-240VAC Input, 18V 18W Gigabi
Shipping
TP-POE-18G Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Tycon Systems Inc.
Series:
TP-POE
Packaging:
Retail Package
Product Status:
Active
Type:
Passive Injector
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Number of Ports:
1
Voltage - Output:
18V
Current - Output:
1 A
Power (Watts) - Per Port:
18W
Compliance:
IEEE802.3af, IEEE802.3at
Data Rate:
10/100/1000 Mbps
Features:
OCP, OVP, SCP
Operating Temperature:
-30°C ~ 60°C
Efficiency:
85%
Mounting Type:
Desktop
Size / Dimension:
3.40" L x 3.00" W x 1.40" H (86.4mm x 76.2mm x 35.6mm)