Traco Power TPP 450-112A-M
Part No.:
TPP 450-112A-M
Manufacturer:
Traco Power
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
TPP 450-112A-M.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 250W
Shipping
TPP 450-112A-M Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Traco Power
Series:
TPP 450A (450W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
20.8 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
250W (450W Forced Air)
Applications:
ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Standby Output, Remote On/Off, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
5.00" L x 3.00" W x 1.58" H (127.0mm x 76.2mm x 40.1mm)