Traco Power TPP 300-124A-M
Part No.:
TPP 300-124A-M
Manufacturer:
Traco Power
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
TPP 300-124A-M.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 180W
Shipping
TPP 300-124A-M Specifications
Manufacturer:
Traco Power
Series:
TPP 300A-M (300W)
Packaging:
Box
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC, 100 ~ 240 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:
24V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
12.5 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
180W (300W Forced Air)
Applications:
ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Features:
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
4.00" L x 2.00" W x 1.26" H (101.6mm x 50.8mm x 32.0mm)