Traco Power TPI 30-112A-JP
Part No.:
TPI 30-112A-JP
Manufacturer:
Traco Power
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
TPI 30-112A-JP.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 30W
Shipping
TPI 30-112A-JP Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Traco Power
Series:
TPI 30A-J (30W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
2.5 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
30W (40W Forced Air)
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
3.34" L x 1.36" W x 0.77" H (84.8mm x 34.5mm x 19.6mm)