Traco Power TPI 125-124A-J
Part No.:
TPI 125-124A-J
Manufacturer:
Traco Power
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
TPI 125-124A-J.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 100W
Shipping
TPI 125-124A-J Specifications
Manufacturer:
Traco Power
Series:
TPI 125A-J (125W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:
24V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
4.17 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
100W (125W Forced Air)
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Features:
Adjustable Output, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
3.04" L x 2.01" W x 1.16" H (77.2mm x 51.1mm x 29.5mm)