Tycon Systems Inc. TPDIN-SC48-20
Part No.:
TPDIN-SC48-20
Manufacturer:
Tycon Systems Inc.
Category:
Battery Chargers
Package:
Datasheet:
TPDIN-SC48-20.pdf
Description:
BATT CHARGER SOLAR 48V 20A
Shipping
TPDIN-SC48-20 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Tycon Systems Inc.
Series:
TPDIN®
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Solar Charger
Battery Chemistry:
Lead Acid, Lithium-Ion
Battery Cell Size:
48V
Number of Cells:
7
Voltage - Nominal:
48V
Charge Current - Max:
20A
Charge Time:
Voltage - Input:
56 ~ 100V
Power - Max:
200W
Size / Dimension:
5.90" L x 4.40" W x 5.40" H (149.86mm x 111.76mm x 137.16mm)