Tycon Systems Inc. TP-DCDC-2USB-48
Part No.:
TP-DCDC-2USB-48
Manufacturer:
Tycon Systems Inc.
Category:
Power over Ethernet (PoE)
Package:
Datasheet:
TP-DCDC-2USB-48.pdf
Description:
Dual USB input, 48V 12W Passive
Shipping
TP-DCDC-2USB-48 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Tycon Systems Inc.
Series:
TP-DCDC
Packaging:
Retail Package
Product Status:
Active
Type:
Passive Injector
Voltage - Input:
5V
Number of Ports:
1
Voltage - Output:
48V
Current - Output:
250 mA
Power (Watts) - Per Port:
12W
Compliance:
Data Rate:
10/100 Mbps
Features:
OCP, OVP, SCP
Operating Temperature:
-30°C ~ 50°C
Efficiency:
72%
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
3.40" L x 3.00" W x 1.40" H (86.4mm x 76.2mm x 35.6mm)