KYOCERA AVX TPCL105M010R5000
Part No.:
TPCL105M010R5000
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
TPCL105M010R5000.pdf
Description:
CAP TANT 1UF 20% 10V 0603
Shipping
TPCL105M010R5000 Specifications
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
TACmicrochip®, TPC
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
5Ohm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)