OptiFuse TPCC-R-20A
Part No.:
TPCC-R-20A
Manufacturer:
OptiFuse
Category:
Fuses
Package:
Datasheet:
TPCC-R-20A.pdf
Description:
FUSE CERM 20A 600VAC 300VDC 5AG
Shipping
TPCC-R-20A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
OptiFuse
Package/Case:
Series:
TPCC-R
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Requires Holder
Fuse Type:
Cartridge, Ceramic
Current Rating (Amps):
20 A
Voltage Rating - AC:
600 V
Voltage Rating - DC:
300 V
Response Time:
Slow Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
200kA AC, 100kA DC
Melting I²t:
Approval Agency:
Operating Temperature:
Color:
Size / Dimension:
0.409" Dia x 1.500" L (10.40mm x 38.10mm)