PUI Audio, Inc. TOW-1538L-LW100-R
Part No.:
TOW-1538L-LW100-R
Manufacturer:
PUI Audio, Inc.
Category:
Microphones
Package:
Datasheet:
TOW-1538L-LW100-R.pdf
Description:
MIC COND ANLG OMNI -38DB 0.157"D
Shipping
TOW-1538L-LW100-R Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
PUI Audio, Inc.
Series:
TOM
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Type:
Electret Condenser
Output Type:
Analog
Direction:
Omnidirectional
Frequency Range:
Sensitivity:
-38dB ±3dB
S/N Ratio:
58dB
Impedance:
2.2 kOhms
Voltage - Rated:
2 V
Voltage Range:
2 V ~ 10 V
Current - Supply:
500 µA
Port Location:
Top
Ratings:
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Termination:
Wire Leads
Size / Dimension:
0.157" Dia (4.00mm)
Height (Max):
0.067" (1.70mm)